Приберете шкурката - няма да имате нужда от нея. Пазете я за бояджията.
Всяка стена под 10-15м2 се прави наведнъж. Отнема 1.5-2 часа.
Никога не правете две съседни стени в един ден. Срещуположни може.
Разпечатайте тази страница и гледайте всички видеоклипове в дъното преди да започнете да клепате :)
PDF версия за рапечатване ще намерите тук: shpaklovka-PDF
ПРЕДВАРИТЕЛНА ПОДГОТОВКА:
По големите дупки и неравности се изпълват и подравняват 1-2 дни предварително с циментова мазилка или чист гипс като преди това участъците се обработват с подходящ грунд или разредено Ц200.
Стените които ще се шпакловат се изчистват с твърда четка или метличка за да се махнат ронештите се частици и др. Грундират се с Ц200 разредено с вода 1:3 до 1:5 с помоща на валяк - Добре е веднъж предната вечер и още веднъж преди шпаклованеto. Това запечатва стената да не дърпа бързо влагата и помага за по добро свързване с шпакловката.
Шпакловачната смес се забърква според указаниата(обикновенно около 4 части вода на 10 части материал). Използва се Гипсова Шпакловачна Смес не чист гипс, гипсови лепила, фугиращи смеси или други подобни... те си имат други предназначения. За пълна кофа материал първо се налива около 2/5 вода към която се добавя шпакловачната смес - никога обратното. Бърка се 3-4 мин. с ел. бормашина и бъркалка след което се остава сместа да узрее 2-3 мин. Кратко рабъркаване отново и сместа е готова за работа. За предпочитане сместа се изсипва в/у намокрен гладък плот с площ от поне 70х70см за по лесно и бързо пълнене на таблата за материал (хоук).
Ако е нужно да се удължи времето за работа с материала, преди да се добави шпакловачната смес, във водата може да се разтвори 1/2 пакетче(5гр) citric acid(лимотузо) на пълна кофа материал. Киселината трябва да се разтвори много добре. Киселина не се използва при топло време над 30'С защото водата от гипса ще се изпари преди химическата реакциа на втвърдяване и гипса ще остане слаб и ронлив. По добър метод при топло време е добавянето на 10-15% целулозно/желатиново тапетно лепило. Тапетното лепилото трябва да е предварително накиснато във водата за сместа - може и от предната вечер. Разбърква се добре преди добавяне на шпакловачната смес.
Подходящи съдове за бъркане на шпакловачна смес са меки пластмасови кофи, баки или полиетиленови кошчета за боклук които се продават в много магазини по около 1.50лв. При по големи работи добре е да се разполага поне с 3-4 съда за да може винаги да има чист съд на разположение - по един за първа и втора ръка... а ако се прави по голяма стена още един по голям(технологиата за големи стени е обеснена най доло).
Големината на съда и количеството материал който се забърква се преценява предварително така че да стигне за покриване на цялата стена една ръка. За втората ръка се забъркава около 1/2 по малко материал. За покритието на 1 кв.м. е нужна около 1кг-1.5кг суха смес за първа ръка(2мм) или 0.5-0.75кг за втора ръка(1мм). По добре е малко материал да остане отколкото да не стигне.
Ако трябва да оформите ръбове, за да станат прави и не се къртят използвайте "алуминиев профил" (ръбохранител) който можете да фиксирате на място предварително като нанасяте гипс по ръба на възглавнички през 25см. Притискате колкото е нужно, нивелирате и размазвате и заравняте излезлия през дупките гипс.
ОСНОВНИ ИНСТРУМЕНТИ:
Маламашка(гъвкава, неръждаема)
"Hawk" (квадратна табла за маериала) - Хоук(табла) можете да си направите от парче (30см х 30см) плексиглас или дебел алуминиев лист на който в средата прикрепяте дръжка с 2 винта(видии) за да не се развиват при въртене.
Голяма бояджийска четка - за пръскане на вода
ШПАКЛОВАНЕ:
1. Първа ръка: Десничари започват в горния ляв ъгъл и се придвижват на дясно като първо се изкарва горната половина на стената след това долната и завършват доло-дясно(виж картинката в дясно). Левичарите от дясно на лаво. В повечето случаи нанасяме материала с движение от долу на горе като започваме малко под средата на стената и завършваме при тавана (когато работим горната половина) или от пода до над средата (когато работим долната половина) Всяко нанасящо движение започваме с маламашката под ъгъл около 30' спрямо стената, който ъгъл потепенно намаляме в съответствие с намалящия материал под инструмента към края на двиижението. С едно две допълнителни движения доразтиламе и позаглаждаме материала преди да нанесем нов. Целта е матеряла да се разтеле по най бързиа начин по стената в около 2мм слой.
Следи от маламашката са напълно допустими на този етап(виж снимката - дясно) важното е стената да е цялостно и сравнително равномерено покрита с материал. В зависимост от температурата, вида шпакловка и колко ни е отнело да нанесем материала се изчаква от 2 до 20 минути докато шпакловката в началото на стената почне да втвърдява и на пипане е като кашкавал. При топло време, големи стени или при начинаещи докато се стигне до края, началото може да е вече готово за подравняване. Междуременно инструмента се почиства и измива добре преди следващия процес. Никога в мивка застото сте запушите канализациата.
2. Подравняване и Заглаждане: Стената се минава с добре почистена маламашка под малък ъгъл(10-15 градуса) без материал. С отнетиа от маламашката материал се запълват ниските места. По високите места се притискат с легнала маламашка докато потънат. На този етап мнозинството от неравности и груби следи от маламашката трябва да бъдат изравнени. Широка шпакла или мастар могат да помогнат при изравняването на по неравни стени но ако основата е сравнително равна сте минете и без тях. Някои ниски места и леки следи от маламашката може би ще останат но постарайте се те да излязат при 2-та ръка.
3. Втора Ръка: Веднага след завършване на заглаждането докато първата ръка е още влажна но материала е вече втвърден цялата стена се минава втора ръка с ново бъркало материал. Този път в/у маламашката слагаме около ½ от количеството материал който ползвахме при нанасянето на първата ръка. Нанася се по същия начин но с малко по голям натиск(прекалено силен натиск може да повлече долния слой и да стане беля) за да се постигнем средна дебелина на слоя не повече от 1мм. С едно две допълнителни движения доразтиламе материала като се стараем да изпълнем и загладим всички ниски места и дупки преди да нанесем нов материал.
След привършването на втората ръка отново изчакваме 2-20 мин. докато шпакловката е полувтвърдена (кашкавал).
4. Подравняване и Заглаждане 2: Отново пристъпваме към процеса на изравняване и заглаждане но този път първо почистваме остатъчния материал полепнал по ъглите с граничещите стени и таван с помоща на голяма четка която мокрим с вода и минаваме всички ъгли от край до край. Това също помага за по добро оформяне на ъглите при минаване с маламашката. Второто заглаждане се извършва като с помоща на четката тук там по стената пръскаме малко вода (не повече от 1-2 тръсвания на четката на 1кв.м. - колкото да смаже да върви леко маламашката) и с хоризонтални и вертикални движения в двете посоки обработваме стената участък по участък като се стараем да запълним и изгладим всички низинки, задирания и следи от маламашката преди да преминем към обработката на следващия участък. Повече вода ще улесни работата но ще причини повече следи от маламашката. Ако по стената кедето минавате около маламашката се образуват мехурчета означава че ползвате много вода. Стената се обработва докато всички неравности са отстранени и е постигната задоволителна гладкост. Най често стената се минава поне два пъти един след друг, като последният път е предимно за заличаване на следите от маламашката.
5. Полиране: Тази последна стъпка не е задължителна ако стената е вече задоволително гладка без следи от маламашката и върху нея ще се полага боя. Ако следи от маламашката са видими или допълнително полиране е нужно, се изчаква докато шпакловката стегне и отново с помоща на малко вода(1-2 тръскания на четката кв. м.) и добре изчистена маламашка стената се изглажда още веднъж с повечко натиск под малък ъгъл с многократни движения хоризонтално и вертикално до придобиването на желаната гладкост и гланц. Колкото повече полираме толкова по гланцирана ще става стената но много гланцирана шпакловка не е добра за полагане на боя. Така че най добре е да се спре когато е полу-матова но гладка. Това е! Да му мисли бояджията... :)
ШПАКЛОВАНЕ НА ГОЛЕМИ СТЕНИ:
По големи стени (да кажем над 15кв.м.) се правят от двама или се следва следния метод: Половината стена(лявата или дясна) се минава 1-ва ръка както нормално и след обичайното изчакване се заглажда. Забърква се ново по голямо бъркало от 1.5 количество смес(може да се добави предварително разтворено тапетно лепило за да се удължи малко отвореното време за работа). Нанасяме 2-ра ръка в/у първата половина като застъпваме малко отвъд първата ръка. Като свършим с втората ръка продължаваме да нанасяме материала като 1-ва ръка в/у втората половина от стената. Изчакваме отново ако е нужно и заглаждаме цялата стена като почваме от където сме минали две ръце. Там може да пръскаме и малко вода с четката където е нужно. С ново последно бъркало от смес се минава 2-ра ръка в/у втората половина от стената , след което се връщаме до началото на стената и започваме последно цялостно заглаждане като тръскаме по малко вода с четката и обръщаме внимание на свръзката м/у дветте половини. Ако е нужно повтаряме заглаждането още веднъж за да изчистим следите от маламашката и постигнем задоволителна гладкост.
ВИДЕО СЕКЦИЯ:
Основни обяснениа и демонстриране как се държи инструмента и се полага материала:
Добър клип с обеснения на всяка фаза от процеса и показно на цяла стена:
Който го може го може. Следващите два клипа са една много добра демонстрация на майсторлък. Някои добри майстори пропускат изравнянето и заглаждане след първата ръка с цел да използват едно забъркване на материал за двете ръце. Първия клип е полагането на двете ръце под 10мин. На втория клип е изравнянето и заглаждане което му отнема по малко от 5 мин. Най вероятно стената на видеото сте се нуждае от още едно заглаждане но това изглежда няма да отнеме дълго... :) Ако успявате да слагате една ръка под 7-8 минути или температурата позволява по дълго отворено време и вие можете да опитате тоя метод.